MEZOTERAPIA
 

Jest to metoda wykorzystywana od lat w medycynie. Polega na wstrzykiwaniu małych dawek substancji leczniczej bezpośrednio w miejsca zmienione chorobowo. Mezoterapia jest doskonałym sposobem zapobigającym starzeniu się skóry, wypadaniu włosów i powstawaniu cellulitu dzięki dostarczaniu substancji odżywczych za pomocą zastrzyków śródskórnych w odpowiednie miejsca takie jak twarz, szyja, dekolt, skóra owłosiona głowy, pośladki, uda i brzuch.

Zabiegi może wykonywać tylko lekarz manualnie za pomocą odpowiednio dobranej wielkości igły i strzykawki lub też mechanicznie za pomocą specjalnego pistoletu do mezoterapii.

W mezoterapii sporządza się roztwory do iniekcji, które stanowią zazwyczaj mieszaniny substancji rewitalizujących i regenerujących.Substancje aktywne są dobierane do rodzaju zabiegu i potrzeb pacjenta.

Niedogodności i zjawiska mogące wystąpić w trakcie zabiegów:
   
  ból podczas wstrzyknięć jest niewielki i może być ograniczony poprzez wcześniejsze zastosowanie środka znieczulającego (np. krem EMLA)
   
  wybroczyny i siniaki są niewielkie, można je złagodzić poprzez zastosowanie ucisku w trakcie zabiegu
   
  rumień i obrzęk może się utrzymywać do kilku godzin po zabiegu, nie jest to jednak objaw uczulenia tylko reakcja skóry na nakłuwanie
   
  stany zapalne w miejscach wstrzyknięć są bardzo rzadkie, najczęściej wywołane niewystarczającą dezynfekcją miejsca zabiegu lub zbyt szybkim nałożeniem makijażu po zabiegu
   
  reakcje alergiczne są bardzo rzadkie, jeśli występują objawiają się rumieniem, który ustępuje samoistnie po kilku minutach do kilku dni. Rzadko konieczne jest włączenie leczenia antyhistaminowego.

Charakterystyka wybranych substancji aktywnych:

Krzemionka organiczna

Stanowi strukturalny budulec tkanki łącznej. Wchodzi w skład elastyny, kolagenu, proteoglikanów strukturalnych. Na poziomie tkankowym indukuje proliferację fibroblastów i sprzyja regeneracji włókien elastycznych i kolagenowych. Jest związkiem najczęściej używanym w mezoterapii ( zapobieganie starzenia się skóry twarzy, mezoterapia cellulitu, wypadanie włosów).
Krzemionka organiczna pełni funkcję regulatora przemian i podziałów komórkowych.

Dekspantenol

Jest to kwas organiczny, produkt redukcji kwasu pantotenoweg (witamina B5). Dekspantenol w organizmie łatwo ulega utlenieniu do kwasu pantotenowego. Znaczenie fizjologiczne witaminy B5 polega na tym, że jest ona składnikiem CoA. Koenzym A wpływa na regenerację i odżywienie struktury włosa.

Kwas hialuronowy (mesolift)

Jest naturalnym polisacharydem. Należy do kwasów mukopolisacharydowych wypełniających przestrzenie międzykomórkowe skóry. Wyjątkowe cechy kwasu hialuronowego wynikają z jego wysokiej masy cząsteczkowej oraz dużej objętości. Przeplatające się łańcuchy kwasu hialuronowego wypełniają przestrzenie między włóknami kolagenowymi, zatrzymując wodę, działają jak „molekularna gąbka”. Zabieg mezoterapii kwasem hialuronowym zalecany jest celem lepszego nawilżenia skóry twarzy, szyi i deklotu.

Oligoelamenty

Pierwiastki śladowe czyli oligoelementy stanowią 0,01% lub mniej całkowitej wagi ciała. Ich obecność jest niezbędna niemal dla wszystkich procesów biologicznych ustroju. Bardzo istotna jest zawartość cynku w roztworze. Ma on działanie przeciwzapalne i regenerujące wydzielanie łoju. Oligoelementy znajdują zastosowanie w mezoterapii skóry twarzy i włosów, tam gdzie występuje łojotok.

Wyciąg z karczoch zwyczajnego

Aktywnymi składnikami wyciągu są kwasy polifenolowe (m.in. cynaryna). Cynaryna stosowana jest w mezoterapii cellulitu w połączeniu z innymi substancjami takimi jak: krzemionka organiczna, wyciąg z nostrzyka żółtego i rutyny, tiratricol. Wpływa na metabolizm glukozy               i lipidów. Hamuje syntezę cholesterolu i zwiększa jego przemianę do kwasów żółciowych.

Wyciąg z wąkotry azjatyckiej – Cantella Asiatica

Wyciąg ma działanie stymulujące biosyntezę kolagenu w skórze właściwej. Opóźnia proces starzenia dzięki wysokiej zawartości taniny. Łączy się z innymi składnikami takimi jak pirogronian sodowy czy krzemionka organiczna.

Wyciąg z nostrzyka żółtego i rutyny

Preparat łączy dwa aktywne składniki: pochodne kumaryny z nostrzyka żółtego oraz rutynę rozpuszczalną w wodzie. Ograniczają powstawanie obrzęków, wzmacniają odporność i szczelność kapilar, działają na zwieracze prekapilarne. Ponadto ograniczają działanie takich enzymów jak hialuronidaza i reduktaza. Znajduje zastosowanie w mezoterapii cellulitu w celu usprawnienia mikrokrążenia i odpływu limfy.

NCTF

Formuła tego czystego biologicznie roztworu oparta jest na 5 grupach związków biologicznie czynnych:
   
  witaminach
   
  aminokwasach
   
  minerałach
   
  koenzymach
   
  kwasach nukleinowych

Dzięki naturze składników, produkt ten stymuluje różne biologiczne procesy metaboliczne skóry, procesy odnowy skóry dojrzałej jak również naprawę tkanki skórnej po urazach. Formuła NCTF jest tak stworzona, by wspomagać różne reakcje biochemiczne związane z utrzymaniem architektury skóry, bądź przez suplementację, bądź przez komplementację:

   
  witamin zapewniających aktywność niedoborową
   
  aminokwasów umożliwiających lepszą konstukcję białkową
   
  minerałów gwarantujących jonową równowagę środowiska
   
  koenzymów aktywujących reakcje biochemiczne
   
  kwasów nukleinowych stymulujących syntezę białek

NCTF w postaci czystego roztworu zapewnia doskonałą biodostępność produktu.

Częstotliwość zabiegów
Po pierwszym zabiegu trzeba poczekać tydzień, aby poddać się następnemu. Później przerwy między zabiegami muszą wyglądać następująco: trzeci zabieg po trzech tygodniach od poprzedniego, czwarty po czterech tygodniach, a kolejne co dwa miesiące. Efekt kumulują się w czasie i widoczne są po paru zabiegach co związane jest z procesem odnowy komórkowej. W celu podtrzymania efektu wskazane jest powtarzanie zabiegu co 6 miesięcy

NCTF HA

Jest to kompleks wirtaminowy wzbogacany kwasem hialuronowym. Składniki tego preparatu odżywiają skórę i przyspieszają jej naturalną regenerację jak również dają natychmiastowy efekt nawilżenia i ujędrnienia skóry.

Częstotliwość zabiegów.
   
  1  zabieg/10 dni przez miesiąc
   
  1  zabieg/ miesiąc przez 4 miesiące  

Embrioblasty

Embrioblasty są to swoiste wyciągi komórkowe przeznaczone do iniekcji. Działanie ich polega na stymulowaniu prawidłowych funkcji regeneracyjnych skóry oraz na pobudzaniu fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny.  Zawierają gamę naturalnych substancji biologicznych niezbędnych do wzrostu komórkowego: witaminy, minerały, aminokwasy, kwasy nukleinowe oraz cząstki stymulujące czynniki wzrostu, w szczególności FGF (czynnik wzrostowy fibroblastów).
Embrioblasty stosujemy profilaktycznie w celu zmniejszenia objawów starzenia takich jak zmarszczki i zwiotczenia skóry. Wyciągi komórkowe można łączyć z innymi zabiegami estetycznymi. Jest to jeden z preparatów aktywnie rewitalizujących dekolt i szyję.

Częstotliwość zabiegów
najlepszym sposobem jest zastosowanie terapii uderzeniowej złożonej z 2-3 zabiegów w odstępach 7-10 dni. Kolejne zabiegi należy przeprowadzać po 15 dniach,  3 tygodniach i miesiącu. Tak długo jak zauważamy dalszą poprawę należy utrzymywać odstęp miesięcznych zabiegów, gdyż korzystne efekty kumulują się. Następnie zwiększamy odstęp między zabiegami do 2, 3 i 6 miesięcy. Nie ma ryzyka przedawkowania preparatu, a jedynie możliwość uzyskania niewystarczających efektów spowodowanych za małą częstotliwością zabiegów.

Conjonctyl

Podstawowym składnikiem preparatu jest salicylan monometylotrisilanolu. Krzem zawarty w preparacie wpływa na regenerację tkanki łącznej. Wchodzi w skład elastyny, kolagenu i glikoprotein strukturalnych. Na poziomie tkankowym indukuje proliferację fibroblastów i sprzyja regeneracji włókien kolagenowych. Stymuluje regenerację komórek naskórka i skóry właściwej, zapobiega degradacji elastyny, kolagenu i proteoglikanów. Zastosowanie silanoli w medycynie estetycznej jest bardzo szerokie dzięki działaniu ochronnemu, nawilżającemu, regenerującemu  i lipolitycznemu. Związki te nie są toksyczne, nie alergizują, są bardzo dobrze tolerowane.

Wskazania:
   
  zmarszczki: może być stosowany jako prewencja (spowolnienie) procesów starzenia się skóry, może być również łączony z zabiegami z użyciem preparatów wypełniających
   
  cellulit  
   
  rozstępy skórne
   
  trądzik, blizny.

Przeciwwskazania:
   
  uczulenie na salicylany.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poznań 2011 © PRODERMA - Dermatologia estetyczna, depilacja laserowa, zabiegi laserowe

Agencja Reklamowa Quiet Axis